مدیرعامل شرکت عمران شهرجدید هشتگرد استان البرز با بیان اینکه یک میلیون متر مربع زمین برای ساخت مسکن طرح اقدام ملی در این شهر جانمایی شده است ، گفت : مراحل نام نویسی پنج هزار متقاضی برای این نوع مسکن در شهرجدید هشتگرد نهایی شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرجدیدهشتگرد؛مسعود حق لطفی اظهار داشت : تاکنون بیش از ۵۰ هزار نفر برای برخورداری از طرح اقدام ملی مسکن در شهرجدید هشتگرد نام نویسی کرده اند که از این تعداد بیش از ۱۲ هزار نفر حائز شرایط اولیه هستند و عده ای نیز به دلایلی چون نداشتن شرایط فرمِ «ج» و یا شرایط دیگر حذف شده اند.

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد افزود: تاکنون چهارهزار و ۲۲۱ نفر از ثبت نام شدگان نهایی طرح اقدام ملی مسکن در این شهر واریز وجه خود را انجام داده و برای چهار هزار و ۱۳۸ نفر تخصیص پروژه انجام شده است.

حق لطفی با اشاره به میزان آورده متقاضیان در خصوص طرح اقدام ملی مسکن گفت: متقاضیان ابتدا مبلغ ۴۹ میلیون تومان باید به حساب واریز نموده که مبلغ ۹ میلیون تومان آن یعنی ۱۵ درصد مبلغ قدرالسهم عرصه‌ی خریداری شده بابت هزینه آماده سازی بوده و مابقی آن پس از ۲ سال تنفس، در بازه زمانی هشت ساله دریافت خواهد شد.

وی تاکید کرد: در طرح اقدام ملی مسکن اگر متقاضیان معرفی شده به بانک نتوانند ۴۹ میلیون تومان اولیه خود را پرداخت کنند از سیستم حذف خواهند شد چرا که مبنا برآن است کسی که از عهده تامین آورده اولیه برنیاید به احتمال زیاد توان آورده بعدی و حتی بازپرداخت اقساط را هم نخواهد داشت و بر همین اساس در ابتدای امر از سامانه حذف می گردد.
وی با اشاره به مدت زمان صدور پروانه ساخت برای واحدهای طرح اقدام ملی مسکن گفت: فرایند صدور پروانه، طراحی و موارد مشابه آن حدود ۶ ماه زمان در نظر گرفته شده است و بعد از آن هم ۲ سال و نیم برای تکمیل و تحویل واحدها دپیش بینی شده است که در مجموع سه سال خواهد بود.

به گفته مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن در فازهای مختلف این شهر از جمله چهار و هفت و در قالب واحدهای ۶۵ متر مربع تا ۱۰۰ مترمربع اجرایی می‌شود.

حق لطفی با بیان اینکه به اعتراضات کسانی از سامانه حذف شده اند هم رسیدگی می‌شود، توضیح داد: متقاضیانی که نامشان به دلیل عدم رعایت یکی از شروط چهارگانه از سامانه حذف شده حق اعتراض دارند و درخواست آنها در اسرع وقت رسیدگی می شود و اگر به حق باشد و مشکلی نداشته باشند نامشان دوباره در سامانه گنجانده می‌شود.

این مسوول در پاسخ به اینکه آیا با تکمیل پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن و افزایش جمعیت شهر جدید هشتگرد، کمبود زیرساخت‌ها برای جمعیت ساکن شده مشکل ساز نخواهد شد، اظهار داشت: زمانی‌که پروژه‌های مسکن مهر در شهر جدید هشتگرد آغاز شد، این شهر زیرساخت مناسبی نداشت ولی طی سال‌های اخیر اقدامات زیادی برای ایجاد امکانات و زیرساخت های لازم برای سکونت بی دغدغه مردم در این شهر فراهم شده و این فرایند در حال ادامه است.

وی ادامه داد: هر چند ایجاد برخی زیرساخت‌ها مثل آب و برق در شهر جدید هشتگرد هنوز ناتمام مانده ولی با تمهیدات لازم به دنبال تکمیل آنها تا پایان سال جاری هستیم.

حق لطفی با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن امروز در شهری اجرا می شود که اغلب زیرساخت‌ها را دارد، تاکید کرد: از محل بند ب تبصره هشت ماده واحده قانون بودجه به شرکت های عمران اجازه داده شده تا کمک اعتباری به ادارات خدمات رسان داشته باشند تا زیرساختهای ناتمام این شهرها تکمیل شود.

وی گفت: بر اساس برآورد ها ، اداره آبفا با تامین ۵۱ میلیارد تومان، کل زیرساخت آب این شهر را تکمیل خواهد کرد و برآورد شرکت برق هم ۳۰ میلیارد تومان است.

حق لطفی ادامه داد: بخش عمده این ارقام پرداخت شده و ادارات خدمات رسان در زمان حاضر مشغول تکمیل زیرساخت ها هستند.

وی با اشاره به میزان پیشرفت فیزیکی پروژه های طرح اقدام ملی مسکن گفت: در زمان حاضر چند پروژه‌ کار خود را آغاز کرده و مابقی پیمانکارهای پروژه های رامین، فروغ، بهراد، کسری و نیما نیز تا پایان مرداد ماه کار خود را آغاز خواهند کرد.

حق لطفی در ادامه با اشاره به مهمترین تفاوت طرح اقدام ملی مسکن با پروژه‌های مسکن مهر اضافه کرد: در پروژه‌های مسکن مهر روابط مالک مستاجری برای متقاضیان تعریف شده و آنها واحدهای خود را در قالب اجاره ۹۹ ساله بهره برداری می کنند ولی در طرح اقدام ملی مسکن این روابط به شکل عرصه و عیان تعریف شده یعنی متقاضیان بابت قدرالسهم عرصه‌ای که خریداری می کنند باید مبلغی را بپردازند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرجدید هشتگرد با بیان اینکه قرار است در اجرای طرح اقدام ملی مسکن دهک‌های متوسط جامعه که فاقد مسکن هستند خانه دار شوند، اظهار داشت: این در حالی است که مسکن مهر عمدتا مورد بهره برداری سه دهک‌ پایین جامعه بوده است.

حق لطفی اظهار داشت: در شهرجدید هشتگرد ساخت ۴۹ هزار و ۵۵۷ واحد مسکن مهر در دستور کار قرار گرفته که از این تعداد ۱۳ هزار و ۷۳۵ واحد فاقد متقاضی بود و تعداد متقاضی از واحدهای ساخته شده بیشتر بوده است.

وی گفت: در زمان حاضر پروژه‌های مسکن مهر از ۸۰.۱۹ درصد پیشرفت فیزیکی ابنیه، ۸۷ درصد پیشرفت محوطه سازی برخوردار هستند و بیش از ۳۴ هزار واحد نیز به مرحله پایان نازک کاری رسیده‌ و تنها ۸۰۰ واحد باقیمانده که تا پایان سال به اتمام خواهند رسید.

وی از متقاضیان مسکن مهر خواست به منظور جلوگیری از شیوع ویروس منحوس کرونا برای عدم مراجعه متقاضیان به کارگزاری مسکن مهر، کلیه امور مسکن مهر اعم از فروش اقساطی، نقل و انتقال، واگذاری عرصه، استعلام بدهی و غیره را از طریق سایت www.emehr.ntdc.ir انجام دهند.

اکنون بیش از ۸۵ هزار نفر در شهرجدید هشتگرد سکونت دارند که با تکمیل و واگذاری مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن جمعیت این شهر از ۵۰۰ هزار نفر فراتر می رود.

لینک کوتاه نوشته
https://hashtgerd.ntdc.ir/?p=32937
کد خبر
32937